مذکر ارسال بازیکن تراکتورسازی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

مذکر: ارسال بازیکن تراکتورسازی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

خیلی ها معتقدند که بتمن از بزرگ ترین دستاوردهای صنعت سرگرمی در قرن گذشته بوده هست. موفقیت نسخه های نمایشی گوناگونی که از روی آن ساخته شده است و بعضی از آن ها حت

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

عبارات مهم : سریال

خیلی ها معتقدند که بتمن از بزرگ ترین دستاوردهای صنعت سرگرمی در قرن گذشته بوده هست. موفقیت نسخه های نمایشی گوناگونی که از روی آن ساخته شده است و بعضی از آن ها حتی بعد از گذشت چند دهه هنوز طرفدار دارند، نشان از محبوبیت قصه بتمن و دشمن های و دوستان وفادارش دارد.

گاتهام

• تعداد فصل ها: چهار فصل

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

• تعداد قسمت های هر فصل: 24 قسمت

• سرپرست نویسندگان: برونو هلر

• کارگردان ها: دنی کانن، رابی بیلی، پل آ. ادواردز، ناتان امید و…

• بازیگران: بنجامین مک کنزی، ارزش پرتوی، دونال لوگ، دیوید مزوز، جادا پینکت اسمیت، مورینا بکرین، رابین لورد تیلور، ارزش پرتوی، کوری مایکل، کوری مایکل اسمیت

خیلی ها معتقدند که بتمن از بزرگ ترین دستاوردهای صنعت سرگرمی در قرن گذشته بوده هست. موفقیت نسخه های نمایشی گوناگونی که از روی آن ساخته شده است و بعضی از آن ها حت

• محصول: دی سی کامیکس

• تولید و پخش: شبکه فاکس

خیلی ها معتقدند که بتمن از بزرگ ترین دستاوردهای صنعت سرگرمی در قرن گذشته بوده هست. موفقیت نسخه های نمایشی گوناگونی که از روی آن ساخته شده است و بعضی از آن ها حتی بعد از گذشت چند دهه هنوز طرفدار دارند، نشان از محبوبیت قصه بتمن و دشمن های و دوستان وفادارش دارد.

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

با بتمن «تیم برتون» کاراکتر «رابین» وارد فرهنگ عامه شد. بتمن های «کریستوفر نولان» شخصیت جوکر را رنگ و جلای تازه ای دادند و حالا در سریال تلویزیونی «گاتهام» جغرافیایی که قصه های بتمن در آینده در آن می گذرد، یعنی شهر گاتهام و یکی از بااهمیت ترین دشمن های بتمن، کارآگاه پلیس، «گوردن»، کاراکتر مهم هستند، البته همه طرفداران کمیک های بتمن طرفدار سریال نیستند ولی با وجود این، شبکه فاکس با این سریال توانسته تعداد مخاطبانش را اوج ببرد. آن قدر که بعد از تمام شدن هر فصل، شبکه تصمیم به تمدید سریال می گیرد. فصل سوم این سریال، ماه گذشته به آخر رسید و قرار است فصل چهارم خیلی سریع و ظرف دو ماه آینده روی آنتن تلویزیون برود.

گاتهام یک سریال دارم تلویزیونی است که به وسیله «برونو هلر» شکل گرفت. هلر، فیلمنامه نویس انگلیسی عاشق نوشتن دارم های شهری و جنایی بود و پیش از «بتمن» سابقه نوشتن جهت سریال هایی مثل «متالیست (روانکاو)» را داشت. شبکه فاکس با او قرارداد بست که یک دارم جنایی دیگر بنویسد ولی شخصیت هایش اقتباس از یک داستان ابرقهرمانی باشند. طبعا میان همه ابرقهرمان ها، بتمن هم دنیا تاریکتری دارد و هم شکل گرفتن اش اصلا به واسطه جرم و جنایت هایی است که در شهر زادگاهش رخ می دهد.

خیلی ها معتقدند که بتمن از بزرگ ترین دستاوردهای صنعت سرگرمی در قرن گذشته بوده هست. موفقیت نسخه های نمایشی گوناگونی که از روی آن ساخته شده است و بعضی از آن ها حت

هلر البته در ابتدا شک داشت که سریالی راجع به ابرقهرمان ها بنویسد. به وب سایت دیجیتال اسپای گفته بود: «من واقعا نمی دانم چطور راجع به آدم هایی با قدرت های خاص بنویسم.» حتی بعدتر به «اینترتینمنت وکیلی» گفت: «فکر نمی کنم بتمن و قصه هایش در مدیوم تلویزیون جواب بدهند. صادقانه همه آن داستانهای ابرقهرمانی که من تا امروز دیده ام تا جایی برایم جالب بوده اند که آدم ها در لباس بتمن یا سوپرمن یا اسپایدرمن فرو رفته اند. درست در این وقت که دیگر دست از انسان بودن کشیده اند و تبدیل به ابرقهرمان میشوند، جذابیت ارزش برایم از دست می رود.»

اما پسر هلر جهت نوشتن سریال به دادش می رسد و به پدرش پیشنهاد می دهد که محوریت سریال را روی کاراکتر کمیسر گوردن قرار بدهد. گوردن، کارآگاه پلیسی است که در کمیک های بتمن یکی از دشمن های او به شمار می رود. کسی که باعث می شود گاتهام در ظلم و فساد غرق شود و به خاطر منافع خودش جلوی قدرت های مافیا را که روز به روز نیرومند تر می شوند، نمی گیرد تا زمانی که شهر در فساد کامل فرو می رود.

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

فاکس آخرهای سال 2013 اعلام کرد که به سرم معمول سریال ها قرار نیست یک نسخه پایلوت پخش کند و از سال 2014 فصل اول گاتهام به صورت رسمی پخش خواهدشد.

ارتباط گاتهام با بتمن

فصل اول سریال در دوران کودکی بتمن که آن وقت هنوز ابرقهرمان نیست و پسربچه ای به نام «بروس وین» هست، آغازمی شود. جیمز گوردن، افسر پلیس تازه نفس شهر گاتهام است که او را با کارآگاه «هاروی بولاک» کارکشته در یک تیم قرار می دهند تا راز جنایت «توماس» و «مارتا وین» والدین بروس وین (بتمن) را کشف کنند.

گوردن با بروس نوجوانملاقات می کند که حالا تحت قیومیت سرپیشخدمت منزل ارزش «آفلرد» قرار دارد. گوردن باتعداد زیادی از کاراکترهای دیگر هم مواجهه دارد که همگی بعدتر در داستان بتمن اهمیت پیدا می کنند. خلاصه این که در نهایت کارآگاه پلیس با خانواده های جنایتکار شهر گاتهام، ارتباطاتی پیدا می کند.

گوردن با «تئو گالاوان» و خواهرش «تابیتا» دست و پنجه نرم می کند که می خواهند کنترل شهر گاتهام را به دست بگیرند. گالاوان که در انتقام گرفتن از خانواده وین مُصر است در مسیر شهردار شدن به قتل می رسد. این جاست که «هوگو استرنج» مرموز وارد کار می شود و گروه دشمن های بتمن شکل می گیرد. آن ها دست به تجربه های عجیب و غریبی در آسایشگاه روانی «آرکهام» می زنند؛ جایی در زیر تاسیسات ساختمانی که متعلق به موسسه بروس وین هست. همزمان با این فعالیت های زیرزمینی قدرت گوردن هم زیاد کردن پیدا می کند.

گاتهام کجای دنیا است؟

شهر گاتهام یا آنطور که به صورت مخفف گات گفته میشود، یک شهر خیالی است که در کتاب های کمیک آمریکایی که به وسیله انتشارات «دی. سی» به چاپ رسید در دسامبر سال 1940 یعنی نخستین سال جنگ جهانی دوم سر و کله اش در جغرافیای خیال پیدا شد؛ شهری که مشهور شد، چون زادگاه بتمن بود؛ جای یکه بتمن به دنیا آمد، پدر و مادرش را از دست داد، از آن مهاجرت کرد و در نهایت جهت اجرای عدالت به آن بازگشت.

گاتهام در همسایگی متروپلیس، یکی دیگر از شهرهای خلق شده است در کمیک های دی. سی قرار دارد. ارجاعات زیادی وجود دارد که این شهر در ایالت نیوجرسی واقع شده است و شهرهایی مثل نیویورک و شیکاگو رد شکل گیری ظاهر و حغرافیای گاتهام تاثیر زیادی داشته اند.

«بیل فینگر» نویسنده راجع به نامگذاری شهر به نان گاتهام و این که آیا زادگاه بتمن را از نیویورک به یک شهر خیالی عوض کردن دادند، گفته بود: «در حقیقت من می خواستم اسم گاتهام را سیویک سیتی (به معنای شهر مدنی) بگذارم. بعد به شهر ساحلی فکر کردم و شهر کاپیتال (شهر سرمایه داری) را هم امتحان کردم ولی هیچ کدام از نظر تلفظی شبیه اسامی ابرقهرمانانه نبود. یک روز دفتر تلفن راهنمای نیویورک را ورق می زدم و همان طور که اسامی را از نظر می گذراندم به جواهری گاتهام رسیدم. خودش بود؛ گاتهام سیتی.

نمی خواستیم بتمن متولد نیویورک یا هر شهر واقعی دیگری باشد. چون هر آدمی در هر نقطه ای از دنیا باید حس می کرد که ممکن است شهر خودش زادگاه بتمن باشد».

«آلن مور» یکی از مشهورترین نویسندگان کمیک های دی. سی جهت گاتهام تاریخچه ای در یکی از قصه ها تعریف کرد. به گفته او یک سرباز مزدور نروژی به نام کاپیتان «جان لوگر کوییست» در سال 1635 شهر گاتهام را بنا کرد و مدتی بعد انگلیسی ها کنترل شهر را به دست گرفتند. حال و هوای گاتهام شبیه خیابان های پایین شهر نیویورک آن هم در ساعت 11 شب به بعد در سردترین ساعت های ماه نوامبر است.

امتیازهای گاتهام

فصل اول: نخستین فصل گاتهام سریال امتیاز 71 از 100 را از منتقدان دریافت کرد. گاتهام سریالی بزرگ تر از اتفاقات روزانه هست. چالش اش احتمالا این خواهدبود که روی همین مبنایی که شروع کرده، چیز بزرگ تری بسازد یا حداقل ثباتش را حفظ کند. حال و هوا و فیلمنامه توانسته اند محبوبیت و عامه پسندی کمیک ها را با مخاطرات تفکربرانگیز فیلم های نوآر ترکیب کنند و چاشنی ای از یک طنز تلخ و سیاه هم به آن بدهند. این شهر نئونی شسته شده است خودش یک کاراکتر است.

فصل دوم: دومین فصل امتیازش کم شد و به 62 از 100 رسید. کشتارهای گرافیکی و ضرب و شتم های بی آخر سریال گاتهام باعث می شود احساس اعصاب خردی و خستگی و کسالت به تماشاگر دست بدهد. این جا البته از نظر کارگردانی تمرکز بیشتری روی سریال شده است ولی در اصل تعادل سریال به هم ریخته و به نظر می رسد قهرمانانش زیاد از خشونت، نیاز به کمی ابعاد انسانی دارند.

فصل سوم: جمع بندی منتقدان جهت فصل سوم سریال هنوز منتشر نشده ولی می توانید نظر آن ها را بخوانید: سکانس افتتاحیه فصل سوم سریال گاتهام؛ دنیا تاریکی خلق می کند که به سادگی قابل چشم پوشی نیست. یک بروس وین تازه پا به دنیا گذاشته. نقطه قوت این فصل در آن است که نسبت به دو فصل قبلی داستان عمیق تر و سیاه تر شده است و به جای صحنه های خشن بی مورد به دل کاراکترها نفوذ می کنیم. کاراکتر گوردن تازه جذابیت پیدا کرده و بقیه کاراکترها هم خیلی خوب پرورش داده شده است اند.

جیمز گوردن

«بن مک کنزی» نقش اش را بازی می کند. این کارآگاه پلیس فاسد شخصیت محوری سریال هست. او در نسخه های تصویری دیگری که از کمیک های بتمن ساخته شده است هم حضور دارد. مک کنزی راجع به کاراکترش که نقش اش را باز می کند، ادعای جالبی کرده: «او واقعا یک مرد صادق هست. آخرین مرد صادق در شهری که از آدم های خراب و فاسد پر شده. او ضدقهرمان نیست بلکه قهرمان واقعی هست. ولی مجبور است که تن به مسامحه بدهد.» البته حرفش چندان دور از حقیقت هم نیست. سکانس هایی وجود دارد که گوردن از این که مجبور به همکاری با جنایتکاران هست، عذاب می کشد و در نسخه های تصویری دیگر بتمن می بینیم که گاهی اوضاع پیش آمده در گاتهام او را دچار عذاب وجدان می کند.

بروس وین

«دیوید مازوز» بعد از مک کنزی دومین بازیگری بود که جهت سریال گاتهام گزینش شد تا نقش بروس وین را بازی کند؛ پسری که بعدها تبدیل به بتمن می شود. مازوز راجع به این که بتمن سریال برایش چه شاخصه دارد، می گوید: «شما هیچ وقت کشف نمی کنید که چه اتفاقی قرار است جهت بروس وین بیفتد یا حتی مراحل گذران اندوهش را نمی بینید یا این که چطور خشمی که دارد باعث می شود دست به کارهایی بزند که در نهایت او را تبدیل به بتمن می کند. در این برهه از زندگی اش که در فصل های اول سریال به تصویر کشیده می شود او عصبانی، زخم خورده، ترسیده و تنهاست. دنبال هر معنایی که شده است جهت فوت والدینش می گردد.»

سلینا کایل

«کامرن بیکوندوا» نقش «کت وُمن» (زن گربه ای) را بازی می کند که در نوجوانی نامش «سلینا کایل» بوده و همسن و سال بروس وین هست. زن گربه ای جزء دشمن های بتمن است ولی او زیاد یک دزد جواهرات است که می خواهد سر بتمن را کلاه بگذارد وگرنه مثل بقیه دشمنانش قصد کشتن و نابودی او را ندارد. به همین علت نمی شود گفت که او دقیقا یک ضدقهرمان است یا قهرمان.

بازیگر نقش سلینا کایل راجع به کاراکترش گفته: «اصلی ترین کلمه ای که جهت توصیف سلینا می توانم به کار ببرم این است که او یک بازمانده و نجات یافته هست. شیطان و بدجنس است و گاهی اوقات بازی با او چالش زیادی جهت طرف مقابلش ایجاد می کند. جهت این که در حقیقت او احساسات زیادی درون خودش دارد ولی آن ها را مخفی می کند. من متوجه شدم که او فقط یک دزد خیابانی نیست. درواقع او یک دختر معمولی است.»

آلفرد پنی ورث

«شان پرتوی» نقش سرپیشخدمت وفادار خاندان وین را بازی می کند که در تربیت بروس نقش مهمی دارد. احتمالا زیاد ما آلفرد را با بازی عالی سر مایکل کین در فیلم های بتمن کریستوفر نولان به یاد می آوریم.

هفته نامه همشهری جوان

واژه های کلیدی: سریال | سریالی | نیویورک | کاراکتر | اخبار فرهنگی و هنری

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

درباره سریال «گاتهام» شهر اشباح

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs